Пропускане към основното съдържание

Плодове и зеленчуци от терасата



Терасата ви може бързо и лесно да се превърне в градина за зеленчуци. достатъчно е да имате желание и търпение. Няма нищо по-хубаво от това да отгледате реколта на терасата си особено, ако нямате двор или градина в която да го направите. Освен това растенията и зеленината, която ще имате на терасата, придава комфорт и уют на целият ви дом. А това да сложите на трапезата си зеленчук отгледан от тази градина, създава задоволство и удовлетвореност за добре свършената работа.
В следващите редове съм подбрал няколко плодове и зеленчука, които спокойно могат да намерят място на терасата и да се радвате на добър добив.
За да разбереш дали отглеждането на зеленчуци може да се превърне и в твоето хоби – пробвай.

Краставици - те се развиват много бързо и виреят добре на терасата. За едно растение ви трябва саксия от пет литра, можете да поставите три корена в продълговато сандъче. На дъното се слагат малки камъчета за дренаж. Почвата трябва да е рохка. Краставиците ще виреят добре, ако са на балкон с източно изложение. Поливайте ги всяка вечер, и не забравяйте че краставицата е 99% вода, което означава че обича влагата.
Богатата реколта ще имате при повишена влажност на въздуха. Редовно пръскайте около растенията с пулверизатор, пълен с вода, така че върху листата на краставиците да не остават капки. Забийте колче в саксията, около което да се увие краставицата. Можете да я пуснете да се увива и около голяма дървена решетка. Събирайте черупки от яйца и ги стрийте на ситно, след това ги заровете по края на саксията на дъбочина 5-6 см. Краствицата обича калции и това е добър начин да обогатите почвата с натурален калции. Когато поникнат първите плодове, ги откъснете още преди да са готови. Това ще повиши добива за напред.

Домати - съобразете големината на доматите с големината на самата саксия. Дори и малките чери домати ще имат нужда от контейнер с дълбочина поне 30 см и дори по-голяма ширина. Приготвения съд се напълва с рохкава торово-почвена смес и в нея се поставят по 1 или 2 растения, в зависимост от ширината. Веднага след това се полива с хладка вода. Грижите през вегетацията се състоят в поддържане на почвата рохкава, чиста и с умерена влажност и подхранване. Тъй като съдовете са с по-малък обем в сравнение с градината, пръстта бързо пресъхва и се налага по-често поливане. Добре огрявано от слънцето място ще кара растението ще се чувства най-добре.

--- ---


Салати - те също са подходящи за отглеждане в контейнери. Повечето от тях имат доста къси
корени, така че може да ги посадите в плитки контейнери – 15 см са напълно достатъчни. Засадете салатките, като оставяте по 10 см разстояние между корените. Салатата е взискателна към въздушната и почвената влажност - оптимална е постоянната умерена влажност. За регулиране на влажността е най-добре да използвате пулвелизтор с който да пръскате обилно около нея поне 2 пъти на ден. Поливайте я всяка вечер или много рано сутрин.

Чушки - виреят добре на балкон. Лютите чушки са подходящи за отглеждане на тераса. Лютите чушки са много красиви по време на цъфтеж.
Не се препоръчва отглеждането на люти и сладки чушки в съседни саксии. Почвата в саксиите, които може да са по-малки, отколкото тези за краставици и домати, трябва да се полива само с престояла вода. Вечер листата трябва да се мокрят.

Ягоди -  В момента на засаждането е необходимо почвата да е достатъчно влажна
(ако почвата е суха се препоръчва да се полее). Използвайте плодородна почва, в насипно състояние, богата на органични вещества, с неутрално или алкално рН. Засаждането става като изкопаете малка дупка, поставите  растението, притиснете с ръка на корените по цялата им дължина (за да влязат в контакт със земята, а не само с повърхността). Ягодите се засаждат през интервали от 50 cm. Коренът трябва да бъде напълно в почвата. Когато засаждането е повърхностно, съществува риск растения да страдат от студ и суша. Те са многогодишно растение, за това запазете почвата с корените и на пролет просто поливайте. Не се препоръчва напояване по време на цъфтежа, защото може да повлияе отрицателно върху развитието на плодовете. Поливайте сутрин през пролетта и вечер през лятото.

Коментари

  1. As many as 18 numbers may be wager with a single chip and payouts may be as high as 35 to 1. Play begins when the players 카지노사이트 have placed most of their bets on the number structure. To keep away from confusion, every player is given chips of a different colour. The dealer spins the ball in the opposite direction|the different way|the wrong way} of the wheel.

    ОтговорИзтриване

Публикуване на коментар

Популярни публикации от този блог

Печени чушки мариновани с оцет, чесън, копър и зехтин

Напълно съм сигурен, че всеки от вас е хапвал тези чушки. В рецептата няма нищо ново, но лятото определено е сезона на свежите плодове и зеленчуци. Това е причината заради, която реших да ви подсетя за тази салатка. Тя е свежа, вкусна лесна за приготвяне и подходяща, като вечеря или гарнитура към някакво месо.     Необходими продукти:  (за 3- ма) 6 червени чушки 6 зелени чушки 3-4 стръка копър 3-4 стръка магданоз 3 скилидки чесън 5-6 с.л. оцет 2 с.л. зехтин сол на вкус; Начин на приготвяне: Пека чушките (аз го правя на парти грил). За да ги обеля по-лесно, топлите опечени вече чушки прибирам в пликче, което завързвам отгоре. Така готовите чушки се задушават и се белят много по-лесно. През това време скълцвам с малко сол чесъна и   нарязвам на ситно копъра и магданоза. В купичка смесвам като марината зехтина и оцета с чесъна и нарязаните зелени подправки. След като са престояли в пликчето чушките около 20 мин. и са изстинали достатъчно за да мога да ги беля,

Домашна пастърма

    Приготвяйки пастърма вкъщи ще се насладите на истинско мезе обработено само със сол и подправки, без Е-та, млечни и соеви протеини и всякакви други „неща“, с които изобилстват, онези в магазина. Ще ви споделя аз как я приготвям, и повярвайте ми става много по-добра от скъпите боклуци в търговската мрежа. Месото което използвах е свинско бон филе. Добре е месото, което ползвате да не е дебело. Не повече от 4-5 см, за да може добре да изсъхне в домашни условия. И така… Необходими продукти: 2 бон филета (Свинско, телешко, може и дори пилешко филе) 2-3 кг. Едра морска сол За подправяне: 1 с.л млян черен пипер 1 с.л. чимен (сминдух) 1 с.л. смлян бахар 1 с.л. чубрица ( аз я замествам със сушен риган за да не дразни стомаха) 1-2 щипки сушени листа целина 1/2 с.л. къри 1 ч.л кимион 1 ч.л. мляни зърна кориандър 1 с.л. сушена майорана     2 с.л червен пипер (аз смесвам сладък, пикантен и пушен, защото пушеният дава и лек аромат на опушено месо) можете да закупите

Печено прасенце на чеверме

  Нужни продукти:  свинско месо - 1 прасенце (около 5 - 6 кг), без вътрешности мас - 80 г (6 с.л.) доматено пюре - 40 г (2 с.л.) сол черен пипер - на вкус Начина на приготвяне: Почистеното и измито прасенце се поръсва добре със сол и счукан черен пипер вътре. Набива се по дължината му на ръжен, намазва се с част от маста и доматеното пюре, поръсва се и отвън със сол и черен пипер и се пече на жар. По време на печенето намазвайте прасенцето с останалата мас.